טוען אירועים
  • אירוע כבר עבר.

קורס בנושא “הסוטרה על החכמה בעת המוות” – צנשאב סרקונג רינפוצ’ה

המארגנ/ת

ידידי הדהרמה
טלפון
052-4710445
דוא״ל
dharma.friends.il@gmail.com
אתר
https://www.dharma-friends.org.il

פרטים אחרים

לינה
None

מקום

כפר מונאש
מרכז טל הדר
כפר מונאש,
+ מפת גוגל

בסדרה של שלושה ימי לימוד מקוון (שלוש שבתות – 10, 17, 24 באפריל 2021) ילמד צנשאב סרקונג רינפוצ’ה את סוטרת המהאיאנה הנקראת “החכמה בשעת המוות”, בצירוף “שבע הנקודות לאימון התודעה” של גשה צ’קאווה.

“החכמה בשעת המוות” היא סוטרה קצרה מהסיבוב השלישי של גלגל הדהרמה, ועוסקת ברעיונות מרכזיים של המהאיאנה בנוגע לתרגולים שיש לערוך בשעת המוות.

הבודהיסטווה אקאשגרבהה שאל את הבודהה, ששכן בארץ הטהורה אקנישטהה, איזו חכמה על הבודהיסטווה הנוטה למות לכונן. הבודהה ענה שכאשר המוות קרב על הבודהיסטווה לכונן את החכמה בשעת המוות. הוא הסביר שעל הבודהיסטווה לפתח הבנה ברורה שאין תופעות שקיימות באמת, הבנה ברורה של חמלה עצומה, של אי-תפיסה ושל אי-היקשרות, והבנה ברורה שמכיוון שחכמה היא הבנה נכוחה של תודעתנו-אנו אין לחפש את הבודהה במקום אחר.

אף כי הבודהה התייחס להנחיות האלה כחכמה שבשעת המוות, המשמעות היא שעל הבודהיסטווה לפתח את הבנת הרעיונות הללו עוד בחייו כדי להתכונן למוות ולהשיג שחרור.

לסוטרה הזאת יש שתי פרשנויות שנכתבו על ידי מחברים הודים, האחת מיוחסת לשאנטידווה, והאחרת לפרג’ניאסמודרה. יש גם שש פרשנויות טיבטיות ידועות, הארוכה והמפורטת ביותר ביניהן היא הפרשנות של הדלאי לאמה השביעי, קלסנג גיאצו. הלימוד של סרקונג רינפוצ’ה יסתמך על הפרשנות הזאת.

סוטרת המהאיאנה הנקראת “החכמה בשעת המוות” נחשבת כחשובה במיוחד בכמה מסורות בודהיסטיות טיבטיות, כולל דזוגצ’ן ומהאמודרה.

אפשר למצוא באינטרנט כמה תרגומים לאנגלית של הסוטרה הזאת, כולל התרגום של 84000; הסוטרה יחד עם תרגומים של הפרשנויות של שאנטידווה ופרג’ניאסמודרה פורסמה באתר של “תרגומי להאסיי לוצאווה”, Lhasey Lotsawa Translations, (2015). אנחנו נשתמש בתרגום של 84000.

“שבע הנקודות לאימון התודעה” הוא טקסט שמהווה חלק מההנחיות לאימון התודעה שהובאו לטיבט על-ידי אטישה. זו אחת העבודות היותר חשובות ומשפיעות בז’אנר הזה של אימון התודעה (לו-ג’ונג) ושל תרגול הנתינה והלקיחה (טונגלן). מאסטר שראווה הוא זה שהגה את “שבע הנקודות” ותלמידו גשה צ’קאווה העלה זאת על הכתב.

“שבע הנקודות לאימון התודעה” כוללות את התרגול הבודהיסטי בשלמותו, עם הנחיות והדרכה שדנות בכל הנקודות המהותיות של בודהיזם המהאיאנה.

 

צנשאב סרקונג רינפוצ’ה יילמד באופן מקוון במהלך 3 שבתות עוקבות בתאריכים 10, 17, 24 באפריל בשעות:

09:00 – 10:30

13:30 – 15:00

* כמו כן, למעוניינים יתקיימו מפגשי שו”ת ודיון בעברית בשעות 11:00 – 12:00. את מפגש שו”ת ב-10.4 ינחה הנזיר קארצון (יקי פלט) ואת מפגשי קבוצת הדיון ב-17.4 וב-24.4 תנחה גילה פנפיל.