טוען אירועים
  • אירוע כבר עבר.

סדרת ימי תרגול בתל אביב: בין חמלה לתובנה במסורת הויפסנא – אסף סטי אל-בר

פרטים אחרים

לינה
הסתר

מקום

פסיכודהרמה – קמפוס ברושים
ד"ר ג'ורג' וייז 1
תל אביב,
+ מפת גוגל
טלפון
03-6411961
אתר
https://www.pdharma.co.il

יום התרגול השלישי (ב-7.4) יוכלו להשתתף רק משתתפי/ות הסדרה כולה או מתרגלים/ות בעלי ניסיון.

עם כנף אחת של התכוונות חומלת | וכנף שנייה של תובנה על הריקות (חכמה) | הוא מסוגל… לרחף אל מעבר למצב הקיום | אל חופֵי הבּוּדהִיוּת המוארת במלואה.

צ’נדרקירטי (מתוך הדלאי לאמה, התמרת התודעה, 2006, עמ’ 52)

המסורת הבודהיסטית מציעה מגוון כלים לפיתוח וטיפוח התודעה (בהוונה) ובראשן הפרקטיקה המדיטטיבית. מסורת הויפסנא מדגישה את התרגול השקט שבמרכזו פיתוח תשומת לב קשובה (mindfulness) שמהווה בסיס לפיתוחם של ריכוז וחוכמה.

אולם תרגול ויפסנא אינו רק תרגול של תשומת לב אלא הוא כולל בתוכו גם תרגולים של הרהור ושל פיתוח של איכויות נפשיות מיטיבות – ‘איכויות הלב’. תרגולי ההרהור מטרתם ראייה חודרת של מאפייני הקיום ושל אופני הפעולה של התודעה. פיתוח איכויות הלב כולל בתוכו פיתוח של אהבה-ידידותית, חמלה, שמחה-מפרגנת ואיזון נפשי. שלושת התרגולים יחד מציעים ארגז כלים נרחב לפיתוח וטיפוח התודעה בהתאמה לנטיות של המתרגל.ת ובהתאם לצרכים שונים ותקופות שונות.

מטרתה של התכנית לפרוש בפני המשתתפים והמשתתפות את החלקים השונים של ארגז הכלים הזה, לתרגל שימוש מיומן בו ולהתייחס לזמנים ולאופנים בהם ניתן להשתמש בכלים השונים.

תרגול הבסיס עליו יונחו יתר התרגולים הנו תרגול תשומת הלב (mindfulness), תרגול דרכו מתאפשרים השקט והריכוז הנדרשים לפיתוח יתר התרגולים.

ביום התרגול הראשון ישולב תרגול תשומת הלב בתרגול איכויות הלב, ובעיקר הכרה בטוב וחמלה – ראו פרסום מפורט.

יום התרגול השני יתמקד בהרהור במאפייני הקיום ובמיוחד בארעיותם של החיים, תוך מזיגה של התבוננות זו בתרגול של הכרה בטוב והכרת תודה על מה שישנו – פרסום מפורט כאן.

יום התרגול השלישי יציע העמקה בתרגולים שנלמדו בשני הימים הקודמים, יחד עם התייחסות לפיתוח בודהיצ’יטה, והוא יהיה פתוח אך ורק למתרגלים/ות ומתרגלות שהתוודעו לתרגולים הללו קודם לכן – פרסום כאן. אם יש לכםן תהיות או ספק באשר להתאמתכםן להשתתפות ביום השלישי, אנא כתבו לנו.

מחיר ליום בודד: 150 ש”ח

*יודגש שמרכזו של היום הנו הלימוד ובעיקר התרגול של מדיטציית תשומת לב*

יום תרגול שני: בין ארעיות להכרה בטוב – מאפייני הקיום ומשמעותם לחיים | יום שישי | 6.3.20 | 9:30-17:00

עולם הטל | אכן עולם הטל | ואף על פי כן. איסא (בתרגום יעקב רז)

ארעיות היא אחד משלושת מאפייני הקיום, הבהירה מכולם. אי אפשר להתכחש לכך שהכל משתנה ללא הרף, מתהווה מחדש. השינוי הוא פתח לתקווה בזמנים קשים, הוא הבסיס ליופייה של פריחה או שלכת, והוא בדרך כלל גם מקור לצער בהקשר של לידה, זקנה ומוות.

את ההייקו בפתיחה כתב המשורר היפני איסא על מצבת בתו שמתה. יש בו הכרה מלאה בארעיותו של העולם – עולם הטל – אך יש בו גם “אף על פי כן”. ארעיות, מוות ואף על פי כן. האף על פי כן מתייחס להתחדשות, לחיים, לפריחה, אולם בהקשר הבודהיסטי הוא מתייחס גם ליופייה של השלכת, של הזקנה, של המוות. יופיין או לכל הפחות ‘ככותן’, העובדה שזה פשוט ככה. התבוננות צלולה בארעיות כעובדת קיום, קבלה שלמה של הארעיות על כל נדבכיה היא פתח להתבוננות ביופיו של ריקוד החיים.

התרגול של הכרה בטוב מעוגן, אף הוא, בראייה וידיעה של ארעיות, אולם מדובר בראייה שגורמת לנו לשמוח בכל מה שיש לנו כרגע. לא מדובר פה על התכחשות לקושי, אלא על פיתוחה של שמחה אמיתית על מה שישנו.

הנחת המוצא הבודהיסטית היא שאנחנו מפתחים תפיסות שונות לגבי מה שאמור להיות לנו, על מי שאנחנו אמורים להיות. אנחנו נאחזים בתפיסות הללו ומשווים ללא-הרף את מצבנו למה שאמור להיות. היכולת להרפות מתפיסות אלה ולראות בצלילות את מה שישנו, ללא השוואה וללא ביקורת היא פתח לשמחה גדולה. שמחת הקים, שמחת החיים. שמחה ביכולת לקרוא את השורות האלה, שמחה על עצם קיומו של עניין בדרך רוחנית ובחוכמה, מבלי להשוות זאת למה שהיה אמור לדעתנו להיות.

ביום התרגול נרקוד בין התרגול של הכרה בטוב להתבוננות צלולה בארעיות. אלה יעוגנו בתרגול של תשומת לב (mindfulness) כבסיס איתן.

אנו ממליצים להירשם ליום התרגול כחלק מהסדרה כולה.

להרשמה ליום התרגול השני לחצו כאן

יום תרגול שלישי: תשומת לב, חמלה ובודהיצ’יטה

*יום התרגול מיועד למתרגלים/ות בעלי ניסיון או לבוגרי מפגשים קודמים בסדרה

יום שלישי | 7.4.20 | 9:30-17:00

איזה צורך יש במילים נוספות? | הילדותי פועל למען טובתו | הערים פועלים לטובת אחרים | פשוט התבוננו בהבדל ביניהם….

מקור כל המכאובים בעולם | שוכן במחשבה על עצמי; | מקור כל השמחה | שוכן במחשבה על אחרים. שנטידווה (מתוך הדלאי לאמה, התמרת התודעה, 2006, עמ’ 62)

בודהיצ’יטה היא ההתכוונות להתעורר למען טובת כל היצורים החשים. היא מורכבת מ’בודהי’ – התעוררות ומ’צ’יטה’ – תודעה, יחד ‘תודעת התעוררות’. פיתוח בודהיצ’יטה הנו אבן דרך משמעותית בתרגול של הבודהיזם המאוחר משום שזוהי ההגשמה של ‘התכוונות הנכונה’, הנתיב השני בדרך כפולת השמונה, שמעוגנת ב’הבנה נכונה’ – הנתיב הראשון. בודהיצ’יטה מעוגנת בהבנה שהקיום ספוג באי-נחת, חריקה (דוקהה) וכי הפתרון השלם היחידי לכך הנו התעוררות.

אולם בודהיצ’יטה היא לא רק ההתכוונות להתעורר, אלא ההתכוונות להתעורר למען כל האחרים שמעוגנת בחמלה לְסִבלָם של כל היצורים. יש בה, אפוא, גם הבנה עמוקה של הקשר ההדדי בין כל היצורים, של התהוות הגומלין התלויה. ההבנה של ההתהוות התלויה ושל הריקות היא שמאפשרת לפעול בנחישות, גם כשרואים ויודעים את ים הקושי.

יום התרגול הזה הוא הבשלה של שני הימים הקודמים. נעסוק בחקירה של בודהיצ’יטה ונעמיק בהבנתה בתרגולי החמלה. התרגול של הכרה בטוב יהה בהקשר זה תזכורת ליכולת שלנו להרבות טוב, למרות כל הקשיים.

יום התרגול פתוח אך ורק למשתתפים/ות בימי התרגול הקודמים בסדרה או למתרגלים/ות בעלי ותק בתרגול מדיטציה ובתרגול האיכויות ללא גבול. אם יש לכםן תהיות או ספק באשר להתאמתכםן להשתתפות אנא כתבו לנו.

יום התרגול הראשון – יום שישי | 14.2.20 | 9:30-17:00

“גם המצבים העילאיים ביותר וההישגים הרוחניים יוצאי הדופן מכולם,
מאבדים את חשיבותם אם איננו יכולים להיות מאושרים באופן הרגיל והפשוט ביותר,
אם בלבנו איננו מסוגלים לגעת זה בזה ובחיים שנתנו לנו” (ג’ק קורנפילד, ‘דרך הלב’)

תרגול תשומת לב (mindfulness) מצוי בלב הדרך הבודהיסטית. המודעות לגוף, לתודעה, לקשר ביניהם ולאופני הפעולה שלהם משחרר אותנו מכבלי הקיום המעורפל ומביא עמו הטבה עצומה בשמחת החיים, ברווחה הנפשית וּבַשלוֹמוּת שלנו (well-being).

מקובל להתייחס לתרגול של מיינדפולנס כתרגול של תשומת לב ‘אובייקטיבית’, תשומת לב נטולת שיפוט, בלתי מתערבת. אכן, ישנו ערך רב בגישה שמתבוננת על החוויה מרגע-לרגע ללא התערבות, ללא תגובתיות. תשומת לב שרואה ויודעת את האירועים הפסיכו-פיזיים, ללא צורך או הכרח בהתערבות או תגובה.

אולם, הלכה למעשה, המסורת הבודהיסטית גורסת שתשומת לב מדויקת, כוללת בתוכה גם כוונה אוהבת ורצון טוב (מֵטַא). הדגש הזה שופך אור על אופיו של התרגול הנכון ושל ההתכוונות המדויקת לתרגול ויפסנא.

ביום התרגול נטפח את המרחב הזה: נלמד ונתרגל מדיטציית תשומת לב יציבה, תוך טיפוח אותה התכוונות אוהבת.

יום התרגול יתנהל בשתיקה ויכלול תרגול מדיטציות בישיבה, עמידה והליכה. בתחילת היום נבסס תשומת-לב שקטה ובהמשכו נלמד ונתרגל גם מדיטציות של איכויות הלב.

בסיום היום יוקדש פרק זמן לתרגילים בין-אישיים ולשאלות.