טוען אירועים

מפגש אונליין – צעדים במסע אל ההארה השלמה – עם הנזיר קארצון

מארגנים

ידידי הדהרמה
הנזיר קארצון

פרטים אחרים

לינה
None

מקום

אונליין

אלו שחותרים לתועלת הזולת
עוסקים בנתינה, הימנעות מפגיעה, וסבלנות;
הם ממשים את מטרותיהם
עם ריכוז וחירות, ביחד עם בסיסם.
(מתוך העיטור לסוטרות המאהיאנה של מטרייה)
נדיבות, משמעת מוסרית, סבלנות, מאמץ נלהב, ריכוז וחוכמה הן שש השלמויות שמובילות את מתרגל.ת המאהיאנה להארת הבודהה. מונעות על ידי תודעת ההארה שמבוססת על חמלה עצומה, הן מובילות אותנו לפיתוח השלם של כל המעלות שדרושות לתועלת אישית ותועלת למען הזולת.
בחודשים הקרובים נעסוק בפירוט בתרגול שש השלמויות, שמתחיל בשלמות הנדיבות.
התפתחות רוחנית היא מסע מרתק במחוזות התודעה. מסע זה מרתק ומאתגר אף יותר כאשר מטרתנו היא להשיג את ההארה השלמה, רמת התודעה הגבוהה ביותר. שמונים וארבעה אלף השיעורים שהבודהה לימד אחרי הגעתו להארה שלמה מלמדים בצורה ישירה ועקיפה את האמצעים הדרושים להתפתחות האישית שלנו כדי להגיע בדיוק לאותם הישגים רוחניים.
אטישה דיפמקרה, חכם הודי שחי בין המאה העשירית למאה האחת-עשרה, לקח את האוסף העצום של שיעוריו של הבודהה, שילב אותם עם פרשנויות שלימדו חכמים הודים, ויצר את המצגת הראשונה שמסבירה בצורה מאוחדת את הדרך המדורגת לשלמות רוחנית – מהשלב הראשון ועד הפיכתנו לבודהה.
לאמה צונגקאפה, מלומד טיבטי שחי במאה ה- 14-15, למד את כתביו של הבודהה, את הפרשנויות של אטישה ומלומדים הודים וטיבטים אחרים, ויצר את המדריך המפורט לדרך להארה.
המדריך מסביר את העקרונות ההומניסטיים האוניברסליים של חמלה ואהבת הזולת שהבודהיזם מושתת עליהם; את החוכמה של הבנת המציאות כפי שהיא, שבאמצעותה נוכל להשתחרר מסבל; ואת האמצעים המעשיים בעזרתם נוכל לפתח בתוכנו את האיכויות והתובנות הללו.
בעזרת תרגול אמצעים אלה נוכל לאמן את תודעתנו – לפתח ולהגביר אט-אט את החמלה, הנדיבות, הסבלנות, הענווה, ההתחשבות בזולת, אהבת הזולת ושאר הסגולות הטובות עד לשלמות; ולהפחית בהדרגה ברגשות העוכרים כמו כעס, איבה, קנאה, היקשרות, תשוקה, יהירות ועוד עד לסילוקם המוחלט.
תהליך העשייה הרוחנית מעניק לחיינו משמעות ומביא אתו תחושות של סיפוק ואושר. התקדמות בתרגול הרוח תקרב אותנו אל ההישג הרוחני הגדול מכול, אל המימוש המלא של הפוטנציאל שלנו, אל ההארה השלמה.

בסדרת המפגשים הקרובה יסקור הנזיר קארצון את המדריך של שלבי הדרך המדורגת להארה, ואת תרגול האמצעים המעשיים לפיתוח תובנותינו – בהסתמך על המדריך המקוצר של לאמה צונגקאפה: “שיר החוויות הרוחניות” (Songs of Spiritual Experience) .